Dragojlović: Harmonizacija zakona sa EU ostvarena, ali njihova primena očigledno nije
VESTI Autor: N1 Beograd 01. jul 202418:26 3 komentara
Dan uživo: Nataša Dragohlo (1.7.2024)
00:00
/
22:22
Izvor: N1 Beograd
Jednom entuzijastična zemlja, kada je reč o integracijama u EU, ne bi trebalo da tako lako odustane od svoje namere i strateškog cilja da jednog dana postane članica, ocenila je za N1 eksperkinja za EU integracije Nataša Dragojlović.
„Ali, ako nikada nije bila zapravo načisto sa time, da li to stvarno želi ili ne želi, sa svim onim obavezama i pravima koje uz to idu, onda je vrlo lako poljuljati taj entuzijazam“, navodi.
A kada je reč o entuzijazmu Srbije da se integriše u EU, smatra Dragojlović, ona je normativno i deklarativno proevropski orijentisana zemlja.
„Formalno gledano, mi smo pridružena članica Evropskoj Uniji. Imamo sa njom i sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i zvanično smo kandidat za punopravno članstvo koje se već deset godina pregovara“, objašnjava.
Prema njenim rečima, kada je reč o dostignućima, ostvarili smo teoretska.
„Mi imamo više od 90 odsto zakona koji su potpuno isti kao u članicama Evropske unije i taj deo posla na putu ka članstvu je Srbija zaista uradila. Razlika je u tome u koje meri se tako formulisani zakoni primenjuju. I to isto ponavljamo deceniju i nešto i pravo da vam kažem, to uopšte nije prijatno. Iz godine u godinu, iz emisije u emisiju, sa konferencije na konferenciju pričati jedno te isto godinama sa vrlo malo stvari koje možemo da štikliramo i kažemo ovo je urađeno“, navodi.
Jedna od tih stvari, navodi, jeste upravo harmonizacija zakona.
Dragojlović: Totalni otklon i prekid konekcije s EU više nisu mogući
28. jan 202421
Dragojlović: Ne znam zbog čega bi Srbiji trebalo ponovo uvesti vize
30. avg 202337
„Zakoni su potpuno isti, ali njihova primena očigledno nije ista u nekim oblastima“, ističe.
Kako objašnjava, primer za to je životna sredina, a golim okom može da se vidi da je Slovenija najčistija zemlja u Evropi, a ujedno i članica EU.
„Znate koliko smo mi nezadovoljni time, koliko nam je država u tom smislu zapuštena“, naglašava.
Fotografije sa Drine sa ogromnom količinom đubreta, gradovi u toku zime, vazduh koji dišemo, ulice, samo su neki od problema koji nisu sporadični i koji se ne rešavaju samo zakonima na papiru, nego striktnom primenom, navodi.
„Ozbiljnim kažnjavanjem zagađivača ali i edukacijom građana koji su, ne kažem svi, ali velika većina zapravo ekološki, nedovoljno svesni i meni je žao zbog toga“, naglašava.
Pored toga, smatra ekspertkinja, Srbija ima potencijal da sa malo više truda, entuzijazma, političke volje i konkretnih poteza sustigne mnoge države članice Evropske unije jer i u njima nije idelana situacija. Primer za to je susedna Bugarska.
Više pogledajte u video prilogu na početku teksta.
Danas: Otvaranje tajnih dosijea – uslov za ulazak u EU i tema od koje svi beže
30. jun 20249Tagovi