Zviždač iz Tesle: Samovozeći auti nisu dovoljno sigurni za javne ceste
BIVŠI zaposlenik Tesle rekao je za BBC kako vjeruje da tehnologija koja pokreće autonomna vozila ove američke kompanije nije dovoljno sigurna za korištenje na javnim cestama. Lukasz Krupski je u svibnju njemačkim novinama Handelsblatt poslao podatke koji uključuju pritužbe kupaca na Teslin softver za kočenje i samostalnu vožnju.
Rekao je da su njegovi pokušaji izražavanja zabrinutosti bili ignorirani unutar kompanije. Tesla nije odgovorio na zahtjeve za komentar.
Elon Musk, izvršni direktor Tesle, hvalio je svoju tehnologiju autonomnih vozila. „Tesla ima daleko najbolju umjetnu inteligenciju u realnom svijetu“, rekao je Musk u objavi na X-u u subotu.
No, u svom prvom intervjuu u Velikoj Britaniji, Krupski je rekao da je zabrinut zbog načina na koji se umjetna inteligencija koristi u pokretanju Tesline usluge autopilota. Značajka autopilota, na primjer, uključuje potpomognuto upravljanje i parkiranje, ali unatoč nazivu i dalje zahtijeva ljudskog vozača s rukama na upravljaču.
„Mislim da hardver nije spreman, a softver je spreman. To utječe na sve nas jer zapravo sudjelujemo u eksperimentu na javnim cestama. Dakle, čak i ako nemate Teslu, vaša djeca i dalje hodaju pješačkom stazom“, rekao je Krupski za BBC.
Fantomsko kočenje
Krupski kaže da je pronašao dokaze u kompanijskim podacima koji upućuju na to da nisu poštovani zahtjevi za siguran rad vozila koja su imala određenu razinu autonomnosti.
Dodao je da su čak i zaposlenici Tesle razgovarali s njim o vozilima koja nasumično koče u reakciji na nepostojeće prepreke, što je poznato kao „fantomsko kočenje“. To se također pojavilo u podacima koje je dobio o pritužbama kupaca.
Prema Teslinim podacima, krajem 2022. kupci u SAD-u koji su koristili autopilot u prosjeku su imali jednu nesreću u kojoj se aktivirao zračni jastuk otprilike svakih osam milijuna prijeđenih kilometara. Tvrdi se da ga vozači Tesle nisu koristili prosječno 2.2 milijuna kilometara. Ukupni prosjek američkih vozača bio je jednom svakih milijun kilometara.
Krupski je rekao da se osjećao ponukanim podijeliti spoznaje s tijelima za zaštitu podataka. Ministarstvo pravosuđa SAD-a od siječnja istražuje Teslu zbog njegovih tvrdnji koje se odnose na značajke potpomognute vožnje.
Tesla se također suočio sa sličnim nadzorom i pitanjima o sustavu autopilota od drugih agencija, poput Nacionalne uprave za sigurnost prometa na autoputevima.
Njemački list Handelsblatt objavio je „Tesla datoteke“ nakon što je Krupski podijelio 100 GB internih podataka koje je otkrio. Nacionalno tijelo za zaštitu podataka u Nizozemskoj, gdje se nalazi Teslino europsko sjedište, potvrdilo je za BBC da je obaviješteno o povredi podataka i da razmatra zahtjev.
Krupski je rekao da je njegovo polugodišnje iskustvo zviždača bilo zastrašujuće. „Ponekad jedva spavam noću“, rekao je za BBC. No, njegovo su djelovanje prepoznali i drugi – dodijeljena mu je nagrada Blueprint for Free Speech Whistleblowing.
Jack Stilgoe, docent na University Collegeu u Londonu koji istražuje autonomna vozila, rekao je da su tvrdnje Krupskog izazvale zabrinutost oko tehnologije: „Ovo je neka vrsta divljeg testa umjetne inteligencije, na otvorenoj cesti.“
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva najavila je početkom studenog Zakon o automatiziranim vozilima kako bi se stvorio pravni okvir za autonomne automobile. „Morat ćemo vidjeti kako će se nacrt zakona razvijati i hoće li se uhvatiti u koštac sa svim novim stvarima o tehnologiji“, dodao je prof. Stilgoe za BBC.